Skutočné šťastie je ukryté v prítomnosti: 5 tipov, ako sa naučiť žiť tu a teraz
Žitie v súčasnosti nás robí šťastnejšími a spokojnejšími, znižuje úroveň stresu a jeho neblahé vplyvy na naše zdravie, zlepšuje schopnosť vyrovnávať sa s negatívnymi emóciami, ako sú strach či hnev, a takisto sa vďaka snahe o bytie "TU a TERAZ" efektívnejšie vysporiadame s bolesťou. Nehovoriac o tom, že to je najlepší spôsob, ako sa prestať vŕtať v minulosti a vybudovať si šťastnú budúcnosť.
Väčšina z nás toto všetko vie, alebo aspoň niekde v hĺbke svojho ja tuší. Avšak žiť v prítomnosti nie je vôbec jednoduché. Problém je v tom, že sme stotožnení so svojou mysľou a tá si s nami zväčša robí, čo chce - myšlienky nám utekajú kade-tade. Raz sme zahrabaní v minulosti, potom zasa v budúcnosti, následne opäť riešime včerajšok s jeho nedokonalosťami a osobnými zlyhaniami, obávame sa neistého zajtrajška a stále dokola. Čo s tým? Ak sa postupne dokážeme oslobodiť od svojej mysle a naučíme sa s ňou nažívať v priateľstve, máme z veľkej časti vyhraté.
Ako sa naučiť vychutnávať si prítomnosť? Dobrým odrazovým mostíkom môže byť hlboké dýchanie, meditácia či praktizovanie všímavosti. Čím začnete?
Hlboké dýchanie
Východné filozofie a aj moderná psychológia odporúčajú dýchanie ako jednoduchý, dostupný a účinný spôsob, ako upokojiť svoju myseľ a koncentrovať sa na prítomnosť. Možno ste niekedy skúšali v náročnej situácii zhlboka dýchať a počítať do desať, aby ste sa upokojili a vyhli sa konaniu, ktoré by vás neskôr mohlo mrzieť.
Na hlbokom dýchaní je úžasné aj to, že ho môžeme praktizovať kedykoľvek a kdekoľvek. Pre úplných začiatočníkov je vhodné osvojiť si dýchanie "do brucha" v ľahu na chrbte. Začneme tým, že si každý deň vyčleníme niekoľko minút, napríklad večer pred spaním. Ľahneme si na podložku, ruky položíme na brucho, zatvoríme oči a nadýchneme sa zhlboka nosom tak, aby sa zdvíhalo brucho, resp. napínali svaly na lonovej kosti. To, o ktoré svaly ide, zistíme tak, že si dáme ruku pod pupok a zakašleme - pod rukou pocítime, ktoré svaly sa napli. Pri nádychu sa koncentrujeme iba na nádych, na to, ako vzduch postupne prechádza naším telom, napína svaly na bruchu. Potom nasleduje hlboký koncentrovaný výdych nosom i ústami a postupné uvoľňovanie svalov.
Celý proces môžeme skvalitniť ešte tým, že po nádychu i výdychu dych na chvíľku zadržíme. Čo sa týka ich dĺžky, odporúča sa, aby výdych bol raz taký dlhý ako nádych.
Po celý čas sa sústredíme iba na svoje telo a postup opakujeme niekoľko minút. Keď si techniku hlbokého dýchania "do brucha" osvojíme, môžeme ju vykonávať v sede i v stoji.
Metóda FO
Ďalšou možnosťou, ako sa sprítomniť, uvedomiť si TU a TERAZ, je praktizovanie metódy FO. Tej sa pravidelne venuje aj kouč pozitívneho myslenia a spisovateľ, Miroslav Zaťko. Ako na to? "Posaďte sa. Dlaň ľavej ruky si položte na čelo a dlaň pravej ruky si dajte na temeno. Nad hlavou si predstavte ,koleso΄, ktoré sa krúti (má to súvis s korunnou čakrou). Mužom sa koleso krúti v smere hodinových ručičiek, čiže zľava doprava. Ženám opačne, proti smeru hodinových ručičiek, čiže sprava doľava. Koleso môže vidieť každý inak. Ja vidím napríklad obrovskú obruč. Niečo ako hviezdna brána v rovnomennom filme. Vašou úlohou je toto ,koleso΄ zastaviť. Chce to cvik. Na začiatku to môže trvať trošku dlhšie. Praxou čas skrátite. Keď ho zastavíte, ste v dokonalom prítomnom okamihu TU a TERAZ," opisuje postup kouč.
Zároveň upozorňuje na to, aké je dôležité sprítomniť sa, napríklad aj pomocou tejto metódy. "V mnohých prípadoch sme myšlienkami v minulosti - na včerajšej porade, pri hádke s mamou spred týždňa. Alebo v budúcnosti - čo kúpiť v obchode, čo všetko stihnúť zajtra v práci... Minulosť nezmeníte - je naveky preč. Budúcnosť ešte nie je. Je len tu a teraz. Nič na svete nie je dôležitejšie ako to, čo práve robíte teraz. Nič," dodáva.
Písanie denníka ("ranných stránok")
Väčšina z nás má na každý deň plán a úlohy, ktoré si zaznačíme do diára. Avšak o tom "ranné stránky" nie sú. Tie spočívajú v tom, že ráno, čo najskôr po prebudení, si do denníka napíšeme všetko, čo nám v danej chvíli napadne.
Svoje myšlienky nehodnotíme, nedbáme na formuláciu, štylistiku, iba si ich zaznamenávame. Všetko napísané si necháme pre seba, to znamená, že sa naozaj nemusíme báť zapísať si ani na prvý pohľad bezvýznamnú či nezmyselnú myšlienku, pocit či nápad. Píšeme rukou všetko, čo sa nám prirodzene odohráva v mysli. To, čo sme napísali, spätne nečítame a môžeme sa k tomu vrátiť až o niekoľko týždňov.
Písanie "morning pages" odporúča spisovateľka a kreatívna koučka, Julia Cameron vo svojej knihe The Artist's way: A Spiritual Path to Higher Creativity nielen ako spôsob naštartovania tvorivosti hneď zrána, ale aj ako prostriedok na upokojenie mysle, pretože "vypísaním" sa mozog zbaví nepotrebných myšlienok.
Väčšina z nás sa zrejme nemusí obávať toho, že by sme nemali o čom písať, pretože v našej hlave sa strieda jedna myšlienka za druhou. Avšak keby sa to predsa len stalo, môžeme začať napríklad popisom našich raňajok alebo opisom spálne.
Dôležité je venovať sa tomuto rituálu každý deň. Autorka odporúča zapísať tri strany.
Meditácia
Slovník súčasného slovenského jazyka označuje meditáciu ako "metódu vnútorného rozjímania založenú na hlbokom sústredení na nejakú myšlienku, tému alebo problém; vo východných nekresťanských náboženstvách odpútanie sa od vonkajších vecí, snahu dosiahnuť duševnú rovnováhu alebo vyššie poznanie".
Mnohí z nás by možno aj chceli meditovať, avšak nevedia, ako začať. Je to naozaj také zložité? "Louis L. Hay hovorila, že meditácia nie je nič iné ako stíšenie sa a počúvanie svojich vnútorných múdrostí. Preto moja rada znie - v prvom rade si nájsť chvíľu pre seba. U mnohých je to prvotný problém. Keď si už ten čas i miesto nájdete - sadnite si a stíšte sa. Na začiatku počúvať svoje vnútorné múdrosti znamená - počúvať a vnímať svoj vlastný dych. Veď je fantastické, ako naše telo funguje. Po nejakom čase začnete počúvať vnútorné múdrosti inak. Nechajte sa prekvapiť," hovorí zo skúseností Miroslav Zaťko, ktorému pravidelná meditácia prináša pokoj, harmóniu, oddych, relax i cenné rady v náročnejších situáciách.
Všímavosť
Všímavosť (mindfullness) je o tom, že svoju pozornosť vedome zameriame na to, čo sa práve odohráva a to bez akéhokoľvek hodnotenia, teda kritiky. Všímavosť je o prijatí daného okamihu presne takého, aký je.
Môžeme ju začať trénovať tak, že si budeme vychutnávať príjemné, ale aj na prvý pohľad "obyčajné" prítomné okamihy. Spočiatku nie je možné byť vnímavým stále. Úplne stačí, keď sa nám to podarí počas niekoľkých chvíľ počas dňa. Skúsme si vychutnať rannú šálku kávy, hrejivé letné slnko, cestu do práce, rozhovor s dobrou priateľkou pri pohári vína či bežný nákup v supermarkete. Aj pravidelný beh, skupinové cvičenie či tréning vo fitcentre môže byť vďaka všímavosti nezabudnuteľným zážitkom.